а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подари

подарат; подарил, подарил; подареше; подарен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2309
Даде некому подарок.
Англиски: present Албански: dhuroj
Примери:
Подари му книга за роденденот.
Изрази
Подари животот (некому) - помилува осуден на смртна казна.
Изведенки
1. подарува несв.
подаруваат
2. подарување ср.
глаг. им.