а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подарок

мн. подароци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1832
Предмет или друга вредност што се дава некому без надоместок.
Англиски: gift Албански: dhuratë, peshqesh
Примери:
Роденденски подарок.
Новогодишен подарок.
Свадбени подароци.