а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подаскалува

подаскалуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Поработи некое време како даскал.
Англиски: teach
Употреба: Архаизам , Образование , Разговорно
Примери:
Го заврши факултетот, подаскалува малку и замина во туѓина.