а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

податлив

податливи
Вид збор: Придавка
Ранг: 17849
1. Што лесно може да се обработи, да се обликува, да послужи за нешто.
Англиски: susceptible
Примери:
Ликовна техника што само кај добар уметник е податлива за преливи и тонови.
2. Што е неотпорен, што лесно паѓа под влијание.
Англиски: susceptible
Употреба: Преносно значење
Примери:
Бидејќи беше податлив на жестоки напади на бес, дојде до боксерски двобој.
Изведенки
1. податливо прил.
Пример: Податливо ги доближи усните за бакнеж.
2. податливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК