а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подајник

мн. подајници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 42613
поданик
Англиски: subject
Изведенки
подајница ж.
мн. подајници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК