а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подбор

(едн.) подборот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40621
1. Избор, одбир на лица или на предмети.
Англиски: selection Албански: seleksionim
Примери:
Наставникот направи подбор на текстови за ѕидниот весник.
Секретарката ќе врши подбор на архивска граѓа.
2. Селекција, обично кај животни и кај растенија.
Англиски: selection Албански: seleksionim
Примери:
При вкрстувањето се наложува практично искоство во вршењето на подборот.