а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подбрадник

мн. подбрадници
Вид збор: Именка, машки род
1. Дел од женска народна носија; везено парче што се носи на градите.
2. Дел од женска народна носија; лента, врвца што ја држи капата и се носи под брадата.
3. Накит од стари пари што се врзува под брадата.
4. Бела памучна или свилена марама со која жените се подбрадуваат.
Албански: faculetë nën mjekër
5. лигавче
Албански: bib
6. Каиш, ременче на капата.
Албански: kollan rreth kapuçit
Употреба: Воен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК