а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подбричи

подбричат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Избричи оддолу, по краиштата.
Англиски: shave
Примери:
Берберот му ги подбричил мустаќите.
2. (се подбричи) Се избричи по краиштата, оддолу.
Англиски: shave
Примери:
Се подбрикол дури и кај вратот.
Изведенки
1. подбричува несв.
(се) подбричуваат
2. подбричување ср.
глаг. им.