а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подбрка

подбркаат
Вид збор: Глагол, свршен
Потрча по некого бркајќи го донекаде.
Англиски: chase
Примери:
Го подбрка со сукалото низ дворот.
Изведенки
1. подбркува несв.
подбркуваат
2. подбркување ср.
глаг. им.