а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подбркне

подбркнат; подбркни, подбркнете; подбркнав, подбркнаа; подбркнал; подбркнат; (ќе) подбркнев, (ќе) подбркнеа; (ќе) подбркнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 55306
Се стрчне по некого бркајќи го донекаде.
Англиски: chase
Примери:
Ги подбркна децата и тие се разбегаа како пилци.
Изведенки
1. подбркнува несв.
подбркнуваат
2. подбркнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК