а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подбуцнувач

мн. подбуцнувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 35559
Тој што подбуцнува на кавга, на расправија.
Англиски: instigator
Примери:
Во одделението тој беше подбуцнувач на сите кавги и тепачки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК