а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подвари

подварат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Повари само малку за подоцна да се продолжи со готвење.
Англиски: precook Албански: parazirje
Употреба: Гастрономија
Примери:
Го подвари месото за утре.
2. За млеко - се расипе, се подурди, се заурди при варење.
Англиски: curdle Албански: prishet, , tharbëtohet
Употреба: Гастрономија
Примери:
Млекото се подвари.
Изведенки
1. подварува несв.
(се) подваруваат
2. подварување ср.
глаг. им.