а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подведе

подведат; подведи, подведете; подведов, подведоа; подвел; (ќе) подведев, (ќе) подведеа; (ќе) подведел; подведен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16237
1. Доведе нешто во врска со поширок круг од соодветни појави, сведе под ист поим.
Англиски: specify Албански: specifikoj
Примери:
Сите тие историски податоци тој ги подведе под ист наслов.
2. Наведе, натера жена на полов однос со маж заради материјално искористување.
Англиски: seduce Албански: josh, ngashënjej
Изведенки
1. подведува несв.
подведуваат
2. подведување ср.
глаг. им.