а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подвив

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Раб на облека.
Англиски: seam
Примери:
Се отшил подвивот на здолништето.
2. Везбена техника што се применува на работ од ткаенината на која се везе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК