а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подвиг

мн. подвизи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3911
Херојско дело извршено под тешки услови со многу жртви и откажувања.
Англиски: feat
Примери:
Тоа е вистински подвиг.
Подвиг достоен за почит.
Јуначки подвиг.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК