а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подвикне

подвикнат; подвикни, подвикнете; подвикнав, подвикнаа; подвикнал; подвикнат; (ќе) подвикнев, (ќе) подвикнеа; (ќе) подвикнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5815
1. Викне по некого; повика некого.
Англиски: yell Албански: thërras, bërtas
Примери:
Стариот подвикна по детето да му донесе вода.
Таа подвикна гласно и ехото и го врати гласот од планината.
2. Искара некого.
Англиски: scold Албански: qortoj
Примери:
Учителката им подвикна на учениците да почнат со решавањето на задачите.
Томе им подвикна на децата што лудуваа и тие веднаш се смирија.
3. Повика некого.
Англиски: call Албански: thërras
Примери:
Кога ќе одиш утре на лозје, подвикни ми и мене.
Изведенки
1. подвикнува несв.
подвикнуваат
2. подвикнување ср.