а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подвир

мн. подвири
Вид збор: Именка, машки род
1. Место каде што се збира слаба вода, каде што водата се вири.
Англиски: puddle Албански: gji uji
Употреба: Географија
2. Место на телото каде што се собира крв, гној и сл.
Англиски: boil Албански: çiban
Употреба: Медицина