а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подвоен

подвоениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 29038
Што е поделен на две, што се дели на две.
Англиски: in two
Примери:
подвоен колектив
Изведенки
подвоеност ж.