а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подвозник

мн. подвозници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30126
Подземен премин, премин за луѓе и возила под јавна сообраќајница.
Англиски: underpass
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Под раскрсницата ќе поминеш преку подвозникот.