а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подвоз

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Транспорт на стоки и др.
Англиски: transportation
Употреба: Транспорт
2. Трошоци за превоз на стоки.
Англиски: freight charges
Употреба: Архаизам , Транспорт
3. Вез под главниот орнамент.