а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подвои

подвојат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Раздвои, подели на две, разедини.
Англиски: split Албански: ndaj
Примери:
Одлуката на директорот го подвои колективот.
2. (се подвои) Се раздели на две, се разедини.
Англиски: split Албански: ndaj
Примери:
Општеството се подвои на патриоти и издајници.
Изведенки
1. подвојува несв.
(се) подвојуваат
2. подвојување ср.
глаг. им.