а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подврне

подврнат; подврнало, подврнато; (ќе) подврнеше, (ќе) подврнело
Вид збор: Глагол, свршен
1. За дожд, снег - врне слабо, малку.
Англиски: precipitate Албански: bie shi, borë nga pak
Примери:
Дождот подврнал пред тоа и воздухот немаше прашина.
2. врне
Англиски: precipitate Албански: bie të reshur
Употреба: Безлично
Примери:
Ноќеска како да подврнало.
Изведенки
подврнува несв.