а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подврска

мн. подврски
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25280
Дел од женска облека за врзување на чорапите.
Англиски: garter
Примери:
По обичај, тоа било стара подврска, која невестата би ја добила од среќно омажена жена.