а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подгази

подгазат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19046
1. Згази, нагази врз нешто, со газење оштети, измени облик на нешто.
Англиски: stamp Албански: shkelë
Примери:
Ги подгази кондурите.
2. Не достоја на даден збор, договор и сл.
Албански: shkel fjalën
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој не е достоен, зборот си го подгази.
3. Навреди некого, не почитува во доволна мера.
Албански: ofendoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Си ги подгази родителите.
Изведенки
1. подгазува несв.
подгазуваат
2. подгазување ср.
глаг. им.