а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подговори

подговорат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39900
1. Незабележано потсети некого на нешто.
Англиски: remind
Примери:
Му подговори да не оди по риба.
2. Каже нешто недоволно, само спомне.
Англиски: mention
Примери:
Тој како да подговори за тоа, ама не кажа ништо конкретно.
Изведенки
1. подговара несв.
подговараат
2. подговорува несв.
подговоруваат
3. подговарање ср.
глаг. им.
4. подговорување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК