а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подгони

подгонат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20545
1. Почне да гони некого или нешто, засилено од повеќе страни.
Англиски: chase Албански: ndjek
Примери:
Пците го подгонија зајакот.
Арамијата го подгонија од сите страни.
2. (се подгони) Се гони меѓу себе, заемно.
Англиски: chase Албански: ndjekem
Изведенки
подгонува несв.
(се) подгонуваат