а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подгори

подгорат; подгорете; подгорев, подгореа; подгорел; подгорен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17524
1. Изгори до некој степен.
Англиски: burn Албански: djeg
Примери:
Во пожарот што изби, гредите на куќата подгореа.
2. За растение - се исуши делумно, подвене.
Англиски: dry Албански: thahet
Примери:
Оваа година пиперот подгорел.
3. За кожа, дел од телото - изгуби свежина.
Англиски: wither Албански: thahet
Примери:
Устата му подгоре од жед.
Изведенки
1. подгорува несв.
подгоруваат
2. подгорување ср.
глаг. им.