а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подгорје

мн. подгорја
Вид збор: Именка, среден род
Област во подножјето на гора, планина.
Англиски: foot of the mountain Албански: rrafshnaltë
Употреба: Географија
Примери:
Селото се наоѓа во подгорјето на Пелистер.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК