а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подготвен

подготвени
Вид збор: Придавка
Ранг: 1711
1. Што е целосно направен, завршен, приготвен.
Англиски: ready Албански: i përgatitur
Примери:
Подготвениот ручек стои на трпеза спремен за јадење.
Подготвената книга ја предадовме во печатницата за печатење.
2. Што е со нужната подготовка, што има соодветно знаење, обука, искуство за работа во определена област.
Англиски: prepared Албански: i përgatitur
Примери:
Подготвени кадри во производството чекаат да се вклучат во производствениот процес.
3. Што е готов, спремен, решен за нешто.
Англиски: prepared Албански: i përgatitur
Примери:
Тој е подготвен за на пат.
Изведенки
1. подготвеност ж.
подготвеноста
Пример: Покажа подговеност за преговори.
2. подготвено прил.
Пример: Подготвено ги пречека.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК