а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подготвителен

подготвителни
Вид збор: Придавка
Ранг: 9201
Што се однесува на подготовка; што служи како подготовка за нешто.
Англиски: preparational
Примери:
Подготвителниот период не трае многу долго.
Подготвителна група.
Подготвителната работа опфаќа неколку активности.
Подготвителен испит.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК