а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подготви

подготват; подготвија; подготвил; подготвен; (ќе) подготвел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1936
1. Направи, приготви однапред за постигање на некоја цел, намена.
Англиски: prepare Српски: припремити Албански: përgatiti
Примери:
Владата подготви неколку мошне важни закони од сферата на економијата.
Механичарите го подготвија авионот за лет.
Земјоделците ја подготвија земјата за есенска сеидба.
Тој подготви појадок за себе и за сестра си.
2. Обучи за вршење на некоја работа, дејност.
Англиски: educate Албански: edukon
Примери:
Тој добро го подготвил испитот.
3. Создаде услови за осознавање на некоја вистина.
Англиски: prepare Албански: përgatit
Примери:
Социјалните работници ги подготвија децата пред да им ја соопштат вистината за нивните родители.
4. (се подготви) се спреми, се приготви
Англиски: ready Албански: gati
Примери:
Спортистите се подготвија за стартот на новата сезона.
Земјоделците се подготвија за есенската сеидба.
Таа се подготви набрзина за состанокот.
Тој добро се подготви за испитот по биологија.
Изведенки
1. подготвува несв.
(се) подготвуваат
2. подготвување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК