а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подготвувач

мн. подготвувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што подготвува нешто.
Англиски: preparer
Примери:
Подготвувачот на училишната приредба им се заблагодари на учесниците.
Изведенки
подготвувачки прид.
подготвувачкиот
Пример: подготвувачки активности