а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подготовка

мн. подготовки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2192
1. Работа со која се спрема извршување на нешто.
Англиски: preparation Албански: përgatitje
Примери:
Подготовките за потфатот се во тек.
Подготовките за свадбата се при крај.
2. Здобиени знаења и способности.
Англиски: preparation Албански: përgatitje, aftësi
Примери:
Кандидатот има солидна стручна подготовка.
3. Приготвување на нешто.
Англиски: preparation Албански: pëgatitje
Примери:
Подготовка на јадење.