а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подгрбавен

подгрбавени
Вид збор: Придавка
Ранг: 6042
Што не може исправено да се движи, што се подгрбавил; што изгубил исправено држење.
Англиски: hump-backed
Примери:
Подгрбавена старица.
Изведенки
1. подгрбен прид.
подгрбени
2. подгрбавеност ж.
3. подгрбеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК