а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подгрее

подгреат; подгреј, подгрејте; подгреав, подгреаја; подгреал; подгреан; (ќе)подгреев, (ќе) подгрееја; (ќе) подгреел; подгреен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22687
1. Загрее, стопли нешто што е истинато, најчесто храна.
Англиски: warm up Албански: nxeh, ngroh
Примери:
Домаќинката го подгреа вчерашниот ручек.
Мајката им го подгреа млекото на децата.
2. Поттикне, одново оживи мисла, идеја и сл.
Англиски: warm up Албански: gjallëroj
Примери:
Таа ги подгреала старите страсти во него.
Изведенки
1. подгрева несв.
подгреваат
2. подгревање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК