а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подгризне

подгризнат; подгризни, подгризнете; подгризнав, подгризнаа; подгризнал; (ќе) подгризнев, (ќе) подгризнеа; (ќе) подгризнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 51105
1. Гризне, касне малку, во ограничена мера.
Англиски: bite Албански: kafshon
Примери:
Кога дојдов од работа, подгризнав малку.
2. За усна, јазик - преапе.
Англиски: bite Албански: kafshon
Примери:
Си го подгризна јазикот од лакомост.
3. (се подгризне) се преапе
Англиски: bite Албански: kafshon
Примери:
Не сакајќи се подгризна на долната усна.
Изведенки
подгризнува несв.
(се) подгризнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК