а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подгрлник

мн. подгрлници
Вид збор: Именка, машки род
1. Ѓердан, ниска од златни или други пари што се носи на самиот врат.
Англиски: necklace Албански: nënqafore
2. Дел од грлото.
Албански: pjesë e qafës
Употреба: Анатомија