а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подгрлница

мн. подгрлници
Вид збор: Именка, женски род
1. Коска што се наоѓа под грлото на птиците.
2. (само едн.) Тешка болест на грлото.
Употреба: Архаизам , Медицина