а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подгушка

мн. подгушки
Вид збор: Именка, женски род
1. подбрадок
Англиски: double chin Албански: gushë
Употреба: Анатомија
2. Начин на врзување на марама.
Албански: shamilidhje
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК