а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поддаде

поддадат; поддај, поддајте; поддадов, поддадоа; поддал; (ќе) поддадев, (ќе) поддадеа; (ќе) поддадел; поддаден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21878
Даде малку кришум.
Англиски: give
Изведенки
поддава несв.
поддаваат