а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзабави

подзабават; подзабавил; подзабавен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35189
1. Забави некоја работа, движење и сл.
Англиски: slow down Албански: ngadalson
Примери:
Го подзабави чекорот на угорницата.
2. (се подзабави) Се забави во некоја работа, движење, дејност.
Англиски: be late Албански: vonohet
Примери:
Момокот се подзабави со ручекот по кој го испратија да го донесе.
Изведенки
подзабавува несв.
(се) подзабавуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК