а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзаблажи

подзаблажат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи нешто да биде слатко во ограничена мера.
Англиски: sweeten Албански: ëmbëlsoj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Подзаблажи го кафето, немој да горчи.
2. (се подзаблажи) Се заблажи во ограничена мера.
Англиски: sweeten Албански: ëmbëlsoj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Тој се подзаблажи малку со слаткото што им го понудија на тацна.
Изведенки
подзаблажува несв.
(се) подзаблажуваат