а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзаборавен

подзаборавени
Вид збор: Придавка
Ранг: 18641
1. (глаг. прид.) подзаборави
Англиски: forgotten
2. Што е малку расејан, занесен.
Англиски: absent-minded
3. Што заборавиле малку на нешто или на некого.
Англиски: forgotten
Примери:
Подзаборавените спомени наеднаш испливаа.
Изведенки
подзаборавеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК