а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзабрза

подзабрзаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46386
1. Забрза некого малку, донекаде, повеќе од претходно.
Англиски: speed up Албански: nxitoj
Примери:
Ги подзабрза чекорите да стигне дома пред мракот.
Ги подзабрза децата побрго да нижат.
2. Забрза малку, донекаде.
Англиски: speed up Албански: nxitoj
Примери:
Подзабрза да ја скопа леата.
3. (се подзабрза) Се забрза малку, донекаде.
Англиски: speed up Албански: nxitoj
Примери:
Се подзабрза за да не задоцни.
Изведенки
подзабрзува несв.
(се) подзабрзуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК