а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзавлечка

подзавлечкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со влечење малку завлечка, во извесна мера, донекаде.
Англиски: drag Албански: tërhek, zvarrit
Примери:
Го подзавлечка ранетиот настрана.
2. (се подзавлечка) Се влечка по малку, донекаде.
Англиски: drag Албански: zvarritet ngadal
Примери:
Се подзавлечка накај креветот, ама падна ничкум.
Изведенки
подзавлечкува несв.
(се) подзавлечкуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК