а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзагледа

подзагледаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29631
1. Загледа малку, донекаде со нагласен интерес.
Англиски: inspect Албански: shikon, vështron
Примери:
Го подзагледа часовникот што сакаше да го купи, добро, од сите страни.
2. (се подзагледа) Се загледа малку, во некоја мера еден во друг.
Англиски: look Албански: shikon njëri tjetrin
Примери:
Тие се подзагледаа.
Изведенки
подзагледува несв.
(се) подзагледуваат