а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзагреан

подзагреаниот
Вид збор: Придавка
1. Што е загреан, донекаде малку, за храна и сл.
Англиски: warmed up
2. Заинтересиран малку, донекаде.
Англиски: interested
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се подзагреал за неа и сака да се жени.
Подзагреаниот куповач сите го убедуваа да ја купи колата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК