а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзагрижи

подзагрижат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Загрижи некого со нешто, со некоја постапка малку, донекаде.
Англиски: worry
Примери:
Кога ја видов, ме подзагрижи нејзиниот изглед.
2. (се подзагрижи) Се загрижи за нешто, поради нешто.
Англиски: worry
Примери:
Таа се подзагрижи за синот што уште се не беше вратил од училиште.
Изведенки
подзагрижува несв.
(се) подзагрижуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК