а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзагубен

подзагубениот
Вид збор: Придавка
1. Што е донекаде изгубен, пропаднат.
Англиски: lost
Примери:
Тој е речиси подзагубен човек.
2. Што е расеан, дезориентиран.
Англиски: confused
Примери:
Пушти го, целиот е подзагубен