а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подзакрепне

подзакрепнат; подзакрепни, подзакрепнете; подзакрепнав, подзакрепнаа; подзакрепнал; (ќе) подзакрепнев, (ќе) подзакрепнеа; (ќе) подзакрепнел; подзакреп ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
1. Закрепне, стане појак од порано.
Англиски: strengthen Албански: forcohet
Примери:
По операцијата момчето подзакрепна малку.
2. (се подзакрепна) Касне леб, храна, малку.
Англиски: strengthen Албански: forcohem
Примери:
Се подзакрепнаа со топло млеко и леб.
Изведенки
подзакрепнува несв.
(се) подзакрепнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК